Jdi na obsah Jdi na menu
 


Názory ostatních.

12. 9. 2017

Petr.H. 51let Vary. 

Jsme v tom sami. 

Spánková paralýza. Pokus o vědecké vysvětleni: Mozek si již částečně uvědomuje realitu, ale ještě nedokáže tuto realitu odlišit od snů a různých obsahů podvědomí a zejména dosud nedokáže ovládat svaly, takže člověk má pocit téměř úplného ochrnutí. 
Hezké, takové rozumné. Jen bych k tomu měl dvě připomínky. 
1. podle vědeckého vysvětlení to vypadá na krátký okamžik po probuzení, ale ten stav trvá dlouhé minuty, kdy máte vědomí vybuzené na sto procent. 
2. Vědecké vysvětlení se tomu vůbec nevěnuje, ale proč se vlastně člověk probudí? 
A vůbec nejhezčí je ten moudrý vědecký dodatek: 
'Tento stav, doprovázený často různými halucinacemi a pocitem intenzivního strachu, se vysvětluje opožděním (asynchronicitou) funkce části mozku nazývané Varolův most, zodpovědné za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku'. 
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1nkov%C3%A1_paral%C3%BDza 
A je to. Komu je všechno jasné, nemusí číst dál. 

Z vlastních dávných zkušeností vím, že ta bezmoc je absolutní. Při plném vědomí ležíte ve svém těle, ale nemůžete nic, naprosto nic. Jako když se díváte na zapnutou televizi a v ruce máte dálkový ovladač, ze kterého někdo vyndal baterie. 
V lepším případě nedokážete otevřít oči a jen vnímáte pocit nebezpečí. Velmi intenzivně, musím říct. 
V tom horším případě oči otevřete a pak se můžete jen dohadovat jestli to, co vidíte, je sen, nebo nějaká hnusná, zvrácená realita. 
Při jen troše námahy najdete na Facebooku příběhy, kdy se důchodkyně probudí a vznáší se třicet centimetrů nad postelí, jiná paní nad sebou vidí kouřovou postavu, která se rozplyne do zdi, další vidí z půlmetrové vzdálenosti rozzuřeného ducha, který k ní nemůže skrz kruh nakreslený svěcenou křídou, ano, tohle byla čarodějka, ale to nesnižuje její důvěryhodnost, další má v pokoji tři postavy bez obličeje v hnědých kutnách, jinému zas podobná postava sahá do krku a pár dní nato jde na operaci krčních mandlí, jinou paní navštěvuje občas v noci pán v klobouku a někdy i v masce čerta a někdy tančí s bledou bezvládnou ženou v její podobě, další se probudí a má v pokoji starou ženu, která se jí snaží uškrtit… 
S těmito všemy jsem si psal a jako blázen mi nepřišla ani jedna. 
Komu se svěřit? Obvodnímu doktorovi, nebo zajít rovnou za psychiatrem? Tam vás v duchu pošle většina lidí, kterým byste to, snad, řekli. 
Slyšel jsem názor: 'já hledám racionální vysvětleni, ne strašidla'. Ano, to chápu, ale co když je tím racionálním vysvětlením fakt, že 'strašidla' prostě existují…? A že se ve spánku náš a jejich svět někdy dokáže prolnout? 
I dnes večer se někteří z nás budou bát usnout, protože se v noci možná s vytřeštěnýma očima probudí do soukromého hororu. 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:D

(Andrea, 20. 9. 2017 16:45)

Dobře napsáno,ale spíše bych autorku poslala na vyšetření. Stránky jsou zmatené a kde mají začatek?

Re: :D

(Petr, 21. 9. 2017 22:34)

Zacatek? Menu, nebo Uvod

Re: :D

(Autorka : , 3. 10. 2017 11:52)

Na vyšetření jsem byla bohužel zbyteně, děkuji za nazor